Strona FB          Grupa FB       You tube
                     SOLIDARNI  W  POTRZEBIE

Piszą o nas:

Gazeta Współczesna

Szpital w Łomży od 1 czerwca wraca do normalnej pracy. Na początek ruszają poradnie specjalistyczne. Będzie też nowy dyrektor


Od 1 czerwca szpital w Łomży wraca powoli do normalności
Od 1 czerwca szpital w Łomży wraca powoli do normalności 
ZOBACZ GALERIĘ(5 ZDJĘĆ)
 
Łomżyński szpital od poniedziałku 1 czerwca przestaje być formalnie szpitalem jednoimiennym. Ale pierwsze oddziały szpitalne wznowią pracę dopiero w przyszłym tygodniu. Od dzisiaj ruszają za to ponownie poradnie specjalistyczne. Od 1 czerwca placówka będzie mieć też nowego dyrektora. To Jarosław Pokoleńczuk, dotychczasowy szef szpitala w Mońkach. P.o. dyrektorem w Mońkach ma być natomiast Marek Karp, do niedawna dyrektor białostockiego szpitala klinicznego.
Na zniesienie wobec łomżyńskiej placówki miana szpitala jednoimiennego mieszkańcy czekali od dawna. Przez ponad dwa miesiące nie mogli bowiem korzystać w razie potrzeby z pomocy medycznej na miejscu.
21 maja wojewoda podlaski podpisał decyzję o rozpoczęciu procesu związanego z przywracaniem normalnej pracy szpitala w Łomży. Była to pierwsza taka decyzja w Polsce. W jej efekcie od 1 czerwca placówka przestaje być szpitalem jednoimiennym.

Ale na powrót do normalnej działalności trzeba jeszcze trochę poczekać. Dyrekcja uruchomiła już procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i pracownikom podczas przywracania szpitala do normalnej pracy.
– Po spełnieniu wytycznych określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 maja 2020 r., pierwsze oddziały szpitalne wznowią pracę w drugim tygodniu czerwca – informuje Jolanta Gryc ze szpitala. – Natomiast przywrócenie pełnego zakresu zakontraktowanych świadczeń medycznych przewidujemy na koniec czerwca. Do tego czasu personel Szpitala Wojewódzkiego w Łomży odbędzie wymaganą ww. rozporządzeniem kwarantannę i badania w kierunku wykluczenia COVID-19, a pomieszczenia szpitalne zostaną poddane dekontaminacji.

Natomiast poradnie specjalistyczne będą świadczyć usługi już od poniedziałku. Pacjenci leczeni przewlekle, zgodnie z listą oczekujących zostaną poinformowani telefonicznie przez personel szpitala o dokładnych terminach swoich wizyt u lekarzy specjalistów. Pozostali pacjenci na wizytę muszą zarejestrować się telefonicznie.

Tymczasem łomżyńskie stowarzyszenie Solidarni w Potrzebie zwróciło się do wojewody podlaskiego oraz władz lokalnych i wojewódzkich o utworzenie solidarnościowego mechanizmu wsparcia finansowego dla mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia, po przekształceniu placówki w jednoimienną, od 13 marca br., mieszkańcy narażeni byli na dodatkowe i niezaplanowane koszty, związane z koniecznymi dla ratowania ich życia i zdrowia wyjazdami do innych szpitali lub specjalistów.
– Z wpływających do stowarzyszenia pism i opinii wynika, że w znacznej części wydatki te dotykają starszych i schorowanych ludzi, których często nie stać na ponoszone koszty, co może powodować u nich trwałe dysfunkcje zdrowotne i zwiększoną śmiertelność – argumentują.

1 czerwca swoją pracę w łomżyńskim szpitalu zaczyna nowy dyrektor. To wybrany w konkursie Jarosław Pokoleńczuk, dotychczasowy szef szpitala w Mońkach. Pracował tam przez ostatnie 11 lat, funkcję dyrektora pełniąc przez ostatnie dziewięć.
Natomiast do czasu wybrania w konkursie nowego szefa monieckiej placówki, ma nią zarządzać były dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Marek Karp, który z kierowania tą placówką zrezygnował przed miesiącem.

 

artykuł opublikowany na 4lomza.pl w dniu 12 maja 2020r

Dr n.med. Henryk Perkowski: Przywracajmy szpital do normalnej aktywności

Główne zdjęcie

Dr n.med. Henryk Perkowski

– Czas by podejmować decyzję przywracania funkcjonowania Szpitala! – pisze dr n.med. Henryk Perkowski w przeddzień drugiej „miesięcznicy” podjęcia przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego decyzji o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny dla osób zakażonych koronawirusem. – Nie krytykuję decyzji o przeprofilowaniu Szpitala. Strach przed scenariuszem włoskim, który mógł się wydarzyć był duży. Braki w służbie zdrowia mogły przyczynić się do katastrofy. Natomiast udało się spłaszczyć krzywą zachorowań, a wspaniale to widać w województwie podlaskim i czas na zmianę systemu pracy w warunkach tej epidemii – pisze znany łomżyński lekarz nefrolog, wieloletni ordynator oddziału nefrologicznego i nowoczesnej stacji dializ szpitala wojewódzkiego w Łomży apelując o przywracanie go do normalnej aktywności.

W dniu, w którym piszę te słowa w województwie podlaskim stwierdzane są pojedyncze przypadki zachorowań spowodowanych SARS-CoV-2 /koronawirusem/. Szpital w Łomży stoi pusty. Hospitalizowanych jest dziś 21 osób, w tym oddziały neurologii, onkologii, laryngologii, okulistyki, rehabilitacji, rehabilitacji kardiologicznej, ginekologii i położnictwa bez pacjentów. Pojedynczy chorzy w oddziałach chirurgicznym, urologicznym, ortopedycznym i intensywnej terapii.

Nie krytykuję decyzji o przeprofilowaniu Szpitala. Strach przed scenariuszem włoskim, który mógł się wydarzyć był duży. Braki w służbie zdrowia mogły przyczynić się do katastrofy. Natomiast udało się spłaszczyć krzywą zachorowań a wspaniale to widać w województwie podlaskim i czas na zmianę systemu pracy w warunkach tej epidemii. Wirus nie ustąpi i musimy nauczyć się żyć w warunkach, które nas zabezpieczą. Szczepionka być może będzie w połowie następnego roku jak przepowiadają eksperci.

Popieram argumenty Stowarzyszenia Solidarni w Potrzebie zawarte w petycji do Zarządu Sejmiku Województwa Podlaskiego. Obecnie wyłączenie Szpitala w Łomży istotnie ograniczyło dostęp do opieki zdrowotnej. Niewątpliwie zagrożone jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców tego regionu. Pacjenci czekają na przerwane porady specjalistyczne, hospitalizacje i zabiegi.

Czas by podejmować decyzję przywracania funkcjonowania Szpitala!

O ile dość sprawnie Dyrektor Jacek Roleder przeprofilował Szpital na jednoimienny zakaźny to przywracanie funkcji będzie trudniejsze. Chciałbym podzielić się moimi przemyśleniami. W swoim życiu zawodowym wielokrotnie uczestniczyłem w zmienianiu profili pracy oddziałów z powodu zwiększonych zachorowań np. na grypę.

1. Zacznę od poradni specjalistycznych.
Powinny być szybko uruchamiane. Umawianie i rejestracja telefoniczna precyzyjnie na określoną godzinę. W taki sposób by nie spowodować gromadzenia się pacjentów. Wydłużony czas porady.
Przy wejściu pacjent otrzymuje maseczkę chirurgiczną i dezynfekuje ręce/pożądane dezynfektory na czujniki/. Nie powinno się akceptować maseczek noszonych przez ludzi na ulicach. Sprawdzanie temperatury jest wątpliwe, gdyż 18-80% ludzi z koronawirusem jest bezobjawowych. Oddzielne wejścia pracowników szpitalnych.
Dobrze byłoby by NFZ zmienił rozliczanie poradni specjalistycznych. Rozliczanie punktowe powinno być zmienione na kapitacyjne – na rejon objęty opieką. Zmniejszyły by się kolejki, uelastyczniło udzielane porady z naciskiem na teleporady i opiekę koordynowaną. W takich obostrzeniach nie będziemy w stanie wykonać kontraktu.
Personel w dniu udzielania porad nie powinien zajmować się chorymi z koronawirusem.

2. W całym województwie należy przeorganizować pracę szpitali.
W każdym szpitalu bez oddziału zakaźnego powinny być zorganizowane łóżka obserwacyjne, na których pacjenci podejrzani o zakażenie będą mogli poczekać na wykluczenie SARS-CoV-2. Nie można każdej gorączki bez porządnej weryfikacji odsyłać do oddziałów zakaźnych. Gorączka z powodu koronawirusa może być w województwie jedna, a z innych przyczyn olbrzymia ilość. Niedrożność trzeba operować natychmiast, pobrać badanie na koronawirusa, stosować środki ochrony osobistej.
Znam jeden ze szpitali powiatowych, gdzie lekarka anestezjolog z pielęgniarką epidemiologiczną utworzyli takie łóżka, łącznie ze wstawionym respiratorem (ostra niewydolność oddechowa może mieć wiele przyczyn). Dyrektor się posłuchał.

Podstawową rzeczą są środki ochrony osobistej i testowanie. Wydaje się iż w tym względzie nastąpiła poprawa. Dodatkowo muszą być prowadzone szkolenia personelu w różnych aspektach wypełniania procedur. Od tego w Łomży zaczęto na początku epidemii.

W obecnej sytuacji łóżka dwóch oddziałów zakaźnych, Kliniki Chorób Zakaźnych i szpitala MSW prawdopodobnie wystarczą. W Szpitalu łomżyńskim można pozostawić zamontowane śluzy i w razie ewentualnego pojawienia się setek zakażeń dokonywać przeprofilowań.

Wiele osób, również tych spoza służby zdrowia włożyło dużą pracę w rozwój tego Szpitala. Szpital zakwalifikowano do najwyższego poziomu referencyjnego i uzyskał certyfikat ISO oraz akredytację fachową. Natomiast jak wiele szpitali w Polsce jest kruchy pod względem kadrowym. Przywracajmy go do normalnej aktywności.

To są moje rady, ale jest wielu mądrych ekspertów, których można poprosić o pomoc.
Chciałbym aby moje przemyślenia dotarły do Urzędu Wojewódzkiego, Sejmiku Wojewódzkiego Oddziału Podlaskiego NFZ, radnych wszystkich szczebli, Rady Społecznej Szpitala i wszystkich którym opieka zdrowotna leży na sercu mieszkańców rejonu działania Wojewódzkiego Szpitala w Łomży.

dr n.med. Henryk Perkowski

 


6 kwietnia br. powstało Stowarzyszenie Ochrony Praw Rodzin i Pacjent
ów z Terenu Działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży „SOLIDARNI W POTRZEBIE”.
Przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego w Łomży na jednoimienny szpital zakaźny wywołało wiele emocji wśród mieszkańców Łomży, którzy są obecnie zmuszeni korzystać ze specjalistycznej opieki szpitalnej poza miastem i dojeżdżać do Zambrowa, Kolna, Grajewa czy Białegostoku. Mimo protestów ze strony władz samorządowych i mieszkańców decyzja nie została cofnięta.

21 kwietnia br.

„Solidarni w Potrzebie” szykują petycję do ministra zdrowia

Łomżanie, Solidarni Potrzebie szykują petycję ministra zdrowia - zdjęcie, fotografia

Portal mylomza.pl21/04/2020 10:11

– Członkowie Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE z uznaniem dostrzegają przedstawione w dniu 20 kwietnia br. stanowisko Władz Powiatu Łomżyńskiego dotykające potrzeby zapewnienia mieszkańcom Łomży i z terenu powiatu łomżyńskiego, usług zdrowotnych świadczonych przez specjalistyczne poradnie specjalistyczne, SOR i opiekę szpitalną. Stanowisko to wpisuje się w dotychczasowe działania Prezydenta Łomży i Rady Miejskiej Łomży – czytamy w stanowisku Stowarzyszenia Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – SOLIDARNI W POTRZEBIE, które wystosowało również pismo do dyrektora Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Treść obu dokumentów publikujemy w całości:

Czterej prezydenci Łomży przygotowali wspólne stanowisko. „Niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia”

Prezydent Łomży, Czterej prezydenci Łomży przygotowali wspólne stanowisko Niebezpieczeństwo utraty życia zdrowia - zdjęcie, fotografia

Portal mylomza.pl24/04/2020 15:03

„Wzywamy do natychmiastowej zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w kierunku przywrócenia możliwości świadczenia pełnozakresowej opieki zdrowotnej wszystkim mieszkańcom Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, nie dotkniętych pandemią koronawirusa” – czytamy w stanowisku „Prezydentów Miasta Łomży sprawujących zaszczytną funkcję w samorządzie łomżyńskim w latach 1990 – 2020”. Dokument podpisali: Mariusz Chrzanowski, Mieczysław Czerniawski, Jerzy Brzeziński oraz Marek Przeździecki.

KOMUNIKAT
Zarządu Stowarzyszenia Obrony Praw Rodzin i Pacjentów z Terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
Zarząd stowarzyszenia

SOLIDARNI W POTRZEBIE działając na wspólny wniosek trzech byłych Prezydentów Łomży z lat 1990 – 2014, dla pełniejszej realizacji celów statutowych stowarzyszenia uchwalił powołanie Zespołu Doradców stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE, którego skład będzie sukcesywnie powiększany. Przewodniczenia temu statutowemu organowi podjął się były Wojewoda Łomżyński i były Prezydent Miasta Łomży – Jerzy Brzeziński.

Poseł Kołakowski pisze do wojewody w sprawie łomżyńskiego szpitala

Posłowie łomżyńscy, Poseł Kołakowski pisze wojewody sprawie łomżyńskiego szpitala - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl05/05/2020

„Panie Wojewodo, po doświadczeniach płynących z półtoramiesięcznego funkcjonowania tego szpitala należałoby zmienić (…) decyzję poprzez przywrócenie części szpitala i poradni specjalistycznych do jego funkcji sprzed okresu pandemii, wydzielając tylko część szpitala dla pacjentów zakażonych koronawirusem” – czytamy w piśmie posła Lecha Antoniego Kołakowskiego do wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.

Poseł Lech Antoni Kołakowski przesłał do wojewody podlaskiego „prośbę o interwencję poselską Stowarzyszenia Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – SOLIDARNI W POTRZEBIE” w sprawie zmiany decyzji wojewody dotyczącej przekształcenia łomżyńskiego szpitala w jednomienny szpital zakaźny.

 
 
Treść uzasadnienia petycji kierowanej przez stowarzyszenie SOLIDARNI W POTRZEBIE do Zarządu i Sejmiku Województwa Podlaskiego

Zdrowie i uroda, Treść uzasadnienia petycji kierowanej przez stowarzyszenie SOLIDARNI POTRZEBIE Zarządu Sejmiku Województwa Podlaskiego - zdjęcie, fotografia

Portal mylomza.pl07/05/2020 12:44

Tytuł petycji: Petycja w sprawie podjęcia przez Zarząd i Sejmik Województwa Podlaskiego wszelkich działań prawnych i faktycznych, w sprawie doprowadzenia do pilnej zmiany Polecenia Wojewody Podlaskiego nr NK-I.0522.32.2020.JP wydanego w sprawie przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny z dniem 13 marca 2020 roku do odwołania.
Nazwa   adresata   petycji: Zarząd  i Sejmik Województwa Podlaskiego
Przedmiot   petycji
Wojewoda Podlaski z dniem 13 marca 2020r podjął arbitralną decyzję przekształcenia Szpitala  Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zwanego dalej szpitalem, w jednoimienny szpital zakaźny. Na skutek decyzji Wojewody szpital z dnia na dzień zaprzestał realizowania dla prawie 120-tysięcznej populacji subregionu łomżyńskiego, udzielania wymienionych enumeratywnie w Statucie szpitala 21 świadczeń szpitalnych i 23 ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych. Warto dostrzec, że Polecenie Wojewody Podlaskiego nie było konsultowane wcześniej z władzami samorządów i w sposób rażący zdaniem wnoszących Petycję, mogło naruszyć prawo. Obowiązujący w dacie wydania przez Wojewodę Polecenia „Wojewódzki Plan Działania na Wypadek Wystąpienia Epidemii w Województwie Podlaskim na lata 2018-2020”, jednoznacznie bowiem wskazywał inny szpital w Białymstoku jako na ten, do którego w pierwszej kolejności powinni być kierowani pacjenci z podejrzeniem choroby zakaźnej szczególnie  niebezpiecznej.
Jakkolwiek w chwili obecnej opieka zdrowia w podlaskim dysponuje łącznie dla pacjentów z koronawirusem zasobem 476 łóżek w szpitalu w Łomży i 159 łóżek w białostockim szpitalu MSWiA oraz 239 łóżek w reszcie oddziałów zakaźnych szpitali klinicznych i powiatowych, to tylko wspólnota mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej straciła w województwie podlaskim dostęp na miejscu do pełnozakresowej opieki szpitalnej i ambulatoryjnej. Na skutek tego zdarzyły się już i będą zdarzały tragiczne przypadki utraty zdrowia i życia mieszkańców Łomży i okolicznych gmin, zagrożone zostało bezpieczeństwa ludzi z chorobami przewlekłymi i układu krążenia. Brak jest na miejscu opieki dla dzieci i kobiet w ciąży. Tymczasem przykład zbliżonego wielkością i potencjałem Mazowieckiego Szpitala im. dr. Józefa Psarskiego w pobliskiej Ostrołęce pokazuje, że nawet w dobie pandemii, można było udostępnić pacjentom zakażonych koronawirusem 220 łóżek szpitalnych, zachowując dla niezarażonych koronawirusem mieszkańców Ostrołęki i okolic pełny profil szpitalnej działalności.
Konstytucja RP w art. 68 nakłada w szczególności na władze publiczne obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obywatelom, podobnie jak zapisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które dodatkowo w art.9 punkt 5) obligują samorząd wojewódzki do podejmowanie innych działań wynikających z rozeznanych potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa. W związku z powyższym, kierując się dobrze rozumianym interesem społecznym wnosimy, aby samorządowe Władze Województwa Podlaskiego jako organ właścicielski szpitala w Łomży, kierując się w/w normami prawa oraz należytą dbałością o elementarne zasady spójności społecznej i braku dyskryminacji w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej, podjęły wszelkie możliwe działania prawne i faktyczne, w sprawie doprowadzenia do pilnej zmiany Polecenia Wojewody Podlaskiego nr NK-I.0522.32.2020.JP, w kierunku przywrócenia w części szpitala świadczenia możliwie szerokiego zakresu usług zdrowotnych w oddziałach i poradniach, dla pacjentów nie zarażonych koronawirusem.
Zarząd stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE

Treść uzasadnienia petycji kierowanej przez stowarzyszenie SOLIDARNI W POTRZEBIE do Ministra Zdrowia RPZdrowie i uroda, Treść uzasadnienia petycji kierowanej przez stowarzyszenie SOLIDARNI POTRZEBIE Ministra Zdrowia - zdjęcie, fotografia

Portal mylomza.pl08/05/2020 09:31

Tytuł petycji:
Petycja w sprawie podjęcia przez Pana Ministra decyzji o przywróceniu pełnozakresowej opieki medycznej ogółowi społeczeństwa Ziemi Łomżyńskiej, poprzez zracjonalizowanie funkcjonowania podlaskiej sieci szpitali i wydanie zalecenia zmiany Polecenia Wojewody Podlaskiego nr NK-I.0522.32.2020.JP wydanego dla Szpitala w Łomży.
Przedmiot   petycji
Panie Ministrze
Działając na podstawie art. 11 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski w dniu 13 marca 2020 roku wydał Polecenie nr NK-I.0522.32.2020.JP o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, zwanym dalej Szpitalem, w jednoimienny szpital zakaźny.
Decyzja Wojewody Podlaskiego nie była konsultowana wcześniej z władzami samorządów i w sposób rażący zdaniem wnoszących Petycję, mogła naruszyć prawo. Obowiązujący w dacie wydania przez Wojewodę Polecenia „Wojewódzki Plan Działania na Wypadek Wystąpienia Epidemii w Województwie Podlaskim na lata 2018-2020”, jednoznacznie bowiem wskazywał inny szpital w Białymstoku, jako na ten, do którego w pierwszej kolejności powinni być kierowani pacjenci z podejrzeniem choroby zakaźnej szczególnie niebezpiecznej.
Wnioskodawcy Petycji, rozumiejąc wyzwania stojące przed podlaską służbą zdrowia w dobie pandemii, zwracają również uwagę na fakt, że decyzja Wojewody Podlaskiego formalnie niezgodna z zatwierdzonym wówczas planem, dodatkowo w drastyczny i nagły sposób pozbawiła również prawie 120-tysięczną społeczność subregionu łomżyńskiego pełnozakresowych świadczeń medycznych (tj. 21 świadczeń szpitalnych i 23 ambulatoryjne świadczenia zdrowotne wymienione enumeratywnie w Statucie Szpitala).
Przekształcenie łomżyńskiego Szpitala w jednoimienny doprowadziło już i będzie dalej doprowadzało do wielu tragicznych przypadków utraty zdrowia oraz życia mieszkańców Łomży i okolicznych gmin. Z powodu braku opieki medycznej i szpitalnej zagrożone zostało w szczególności bezpieczeństwo dzieci i kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób z chorobami przewlekłymi i układu krążenia.
Przykład zbliżonego potencjałem do szpitala w Łomży, Mazowieckiego Szpitala im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce potwierdza, że nawet w dobie pandemii, można było udostępnić tam 220 łóżek szpitalnych pacjentom zakażonym koronawirusem, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego profilu szpitalnej działalności dla pozostałych pacjentów z terenu Ostrołęki i okolic.
Zważyć należy także, że jakkolwiek w chwili obecnej na oddziałach zakaźnych w podlaskich szpitalach jest łącznie 874 łóżka szpitalne, to sposób ich rozdysponowania sprawił, że jedynie wspólnota mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej wbrew zasadzie solidaryzmu społecznego i braku dyskryminacji w dostępie do usług zdrowotnych, jako jedyna w województwie podlaskim straciła dostęp na miejscu do pełnozakresowej opieki szpitalnej i ambulatoryjnej. Z uwagi na niską zarażalność koronawirusem w regionie, olbrzymi szpital stoi obecnie prawie pusty, a tryb jego aktualnego funkcjonowania stwarza duże ryzyko trwałej utraty, uzyskanej wielkim nakładem pracy, rangi i prestiżu szpitala III stopnia.
Artykuł 68. Konstytucji RP nakłada w szczególności na władze publiczne obowiązek zapewnienia obywatelom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dla realizacji konstytucyjnego zapisu i w dobrze rozumianym interesie społecznym konieczne jest zdaniem wnioskodawców Petycji, podjęcie przez Pana Ministra decyzji o przywróceniu pełnozakresowej opieki medycznej ogółowi społeczeństwa Ziemi Łomżyńskiej, poprzez zracjonalizowanie funkcjonowania podlaskiej sieci szpitali i wydanie zalecenia zmiany Polecenia Wojewody Podlaskiego nr NK-I.0522.32.2020.JP, w kierunku przywrócenia w części szpitala świadczenia możliwie szerokiego zakresu usług zdrowotnych w oddziałach i poradniach, dla pacjentów nie zarażonych koronawirusem.
Zarząd stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE

9 maja 2020r
Walczymy o ludzkie życie – petycja do Ministra Zdrowia w sprawie łomżyńskiego szpitala


https://wzasiegu.pl/lomza/lomza-zawal-nie-poczeka-rusza-zbieranie-podpisow-pod-petycja-do-ministra-zdrowia/

Chcemy podjąć działania w kierunku zwrócenia uwagi pana Ministra Zdrowia, że może akurat w sprawie takiego trybu przekształcenia szpitala zrobiono błąd. Każdą decyzję którą się podejmie można zmienić – mówi przewodniczący Stowarzyszenia Solidarni w potrzebie, Wojciech Winko.
Osobna petycja skierowana zostanie w tej sprawie do Zarządu i Sejmiku Województwa Podlaskiego:
Nie może być tak, że pan wojewoda stał się panem życia i śmierci. Wielu ludzi, którzy w tej chwili nie uzyskują pomocy na miejscu, będąc w drodze np. do różnych szpitali po prostu umiera. Choroba nie poczeka: zawał, udar, choroby przewlekłe, inne komplikacje, one nie poczekają. Takich sytuacji jest w regionie coraz więcej – dodaje.
Zdaniem członków stowarzyszenia wydzielenie poradni ze szpitala w Łomży to za mało, bo mieszkańcom regionu potrzebna jest pełnozakresowa opieka medyczna.
Petycje do Ministra Zdrowia i samorządu województwa podlaskiego pobrać można ze strony solidarniwpotrzebie.pl.
BB

Niemy protest przed łomżyńskim szpitalem. To „absurdalne i niemożliwe”! [VIDEO]

Portal mylomza.pl09/05/2020 21:32

– Nie sądziłam, że ktoś zdecyduje się na to, żeby zamknąć szpital dla wszystkich, żeby całe miasto, powiat, ludzie zostali pozbawieni opieki medycznej – żali się protestująca dziś przed łomżyńskim szpitalem Elżbieta Cwalińska-Szumiło. Dla demonstrantki na wózku, z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, niezdolnej do samodzielnej egzystencji bliskość licznych poradni i oddziałów dawała szansę i nadzieję na walkę z chorobą. Teraz tej nadziei zabrakło… –

Dziś, w samo południe przed łomżyńską placówką, 56 dni temu przekształconą w szpital jednoimienny do walki z koronawirusem, protestowały osoby związane ze Stowarzyszeniem Solidarni w Potrzebie.
„Oddajcie nam szpital”

– Nie ma SOR-ów, nie ma oddziałów. Ludzie umierają w drodze do innych SOR-ów okolicznych szpitali – żali się przewodniczący Stowarzyszenia Solidarni w Potrzebie Wojciech Winko. – nasz „niemy” Protest  nie łamie obowiązującego prawa – dodaje Winko.
Protestujący wolontariusze z grupy na fb SOLIDARNI W POTRZEBIE jutro (w niedzielę) między godziną 12 a 14 będą rozdawać przechodniom petycje kierowane do ministra zdrowia i władz województwa podlaskiego. Będzie można wypowiedzieć się za przywróceniem w części szpitala oraz możliwości świadczenia możliwie szerokiego zakresu usług zdrowotnych w oddziałach i poradniach, dla pacjentów nie zarażonych koronawirusem.